Jak dbać o oklejone auto?
Zmiana koloru samochodu czy też oklejanie ochronne cieszą się coraz większą popularnością. Głównym powodem jest odwracalność tego procesu bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Dodatkowo, folia nie tylko spełnia funkcje estetyczne, ale pełni również rolę ochronną – chroni auto przed działaniem promieni słonecznych, a także chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zdarza się, że klienci mają obawy związane z pielęgnacją oklejonego samochodu. Niepotrzebnie, gdyż dbanie o oklejony samochód jest bardzo podobne do dbania o każdy inny pojazd.
Oto kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli Twojemu oklejonemu autu zachować swój wygląd.
1. Pierwsze mycie pojazdu po oklejeniu powinno się wykonać nie wcześniej niż po upływie 7 dni od daty oklejenia.
2. Jak myć oklejony samochód?
- Niezależnie czy samochód ma oryginalną powłokę lakierniczą, czy położoną folię, zaleca się korzystanie z mycia ręcznego, które jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.
Korzystając z myjni ręcznej przekaż obsłudze informację o tym, że samochód był oklejony. - Przy myciu pojazdu powinno się korzystać z miękkich gąbek oraz wody z dodatkiem delikatnych środków myjących.
- Stosowanie profesjonalnej chemii przeznaczonej do mycia oklejonych pojazdów jest zawsze najpewniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, ale nie jest konieczne.
- Korzystając z myjni ciśnieniowej na początku zawsze warto użyć aktywnej piany (na myjni ręcznej zwykle jest to w standardzie), tak aby rozpuścić największy brud. Należy też utrzymywać strumień z dyszy myjącej w odległości nie mniejszej niż 0,5 metra od pojazdu, jednocześnie uważając na zakończenia elementów blacharskich jak kanty czy rogi.
- Nie zalecamy czyszczenia karoserii na myjniach automatycznych. Mimo, że szczotki nie powinny poderwać folii ani sprawić że zacznie odchodzić od samochodu, mogą tak samo jak w przypadku lakieru, zarysować powierzchnię i skrócić żywotność folii/powłoki lakierniczej.
3. Należy unikać kontaktu folii z takimi substancjami jak rozpuszczalnik, benzyna, olej napędowy lub inne podobne. Mogą one uszkodzić folię.
4. Soki z drzew oraz ptasie odchody powinny być niezwłocznie usuwane z oklejonej powierzchni karoserii gdyż mogą spowodować odbarwienie i uszkodzenie folii.
5. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale oklejony samochód też można poddać procesowi woskowania, a także aplikacji specjalnych powłok ceramicznych i kwarcowych.
Pielęgnacji oklejonego auta nie należy się obawiać. Trochę ostrożności zapewni pożądany wygląd samochodu na długie lata. A w przypadku wątpliwości odnośnie dbania o oklejony pojazd najlepiej skontaktować się z salonem, który wykonał oklejenie.